Wstęp

Aby dowiedzieć się ile trwa realizacja aplikacji mobilnej należy zrozumieć z jakich etapów składa się sam proces i na co zwrócić uwagę, tak aby nie powstawały niepotrzebne opóźnienia.

Etap 1 - Zapytanie ofertowe

od 1 do 4 tygodni
Od momentu otrzymania zapytania ofertowego firma IT przeważnie potrzebuje minimum kilku dni, aby móc przygotować prawidłową ofertę. W przypadku, gdy istnieją jakieś pytania ze strony firmy IT cały proces może się przedłużyć, czasem też może być konieczne osobiste spotkanie, tak aby dopracować zakres i specyfikację aplikacji.

Etap 2 - Wybranie wykonawcy

od 1 dnia do 2 tygodni
Otrzymane oferty trzeba porównać, a w przypadku wątpliwości dopytać o dodatkowe informacje. W przypadku korporacji wybór oferty to często zebranie osób odpowiedzialnych za projekt z różnych działów co wymaga dodatkowego czasu.

Etap 3 - Podpisanie umowy

od 1 dnia do 2 tygodni
Każda firma posiada własny wzór umowy, który wymaga przeczytania i uzgodnienia. Jeśli dokument trafi do działu prawnego to proces ten znacząco się wydłuża.

Etap 4 - Opracowanie makiet aplikacji

od 1 do 4 tygodni
Pierwszym 'właściwym' krokiem jest opracowanie makiet systemu (tzw. mock-up'ów). Ich celem jest doprecyzowanie wyglądu i funkcjonalności aplikacji - Klient może zobaczyć jak będzie wyglądać finalne rozwiązanie oraz z jakich będzie składało się ekranów / funkcji.
W ramach tego etapu kluczowa jest komunikacja z Klientem, jeśli decyzje podejmowane są sprawnie to cały etap jest dosyć krótki. W przypadku jednak, gdy Klient 'jest zalatany' lub decyzje podejmuje większa liczba osób proces ten znacząco się wydłuża.

Etap 5 - Przygotowanie projektu graficznego

od 1 do 2 tygodni

Kolejnym etapem jest przygotowanie właściwego projektu graficznego. Tutaj również wszystko zależy od tego ile trwa komunikacja z klientem i jak sprawnie podejmowane są decyzje

Etap 6 - Programowanie

od 1 tygodnia w górę

Zaprogramowanie prostej aplikacji trwa kilka dni, średnio skomplikowane projekty to kwestia około 3-4tygodni.

Etap 7 - Testowanie

od 1 tygodnia do 3 tygodni

W standardowych przypadkach potrzebne są dwie iteracje aby dopracować produkt (kilka dni na poprawki i kolejne kilka dni na testowanie aplikacji przez klienta).

Etap 8 - Publikacja aplikacji

od 1 dnia do tygodnia

Stworzone aplikacje zostają najczęściej opublikowane w jednym ze sklepów z aplikacjami (Google Play, AppStore, Marketplace). Czas akceptacji aplikacji na tych platformach różni sie od siebie znacząco:

  • Android: około 4 godzin
  • Windows Phone: od kilku godzin do kilku dni roboczych
  • iOS: od 5 do 10 dni
Cały proces jest w 100% zależny od danego sklepu i wykonawca w żaden sposób nie może na niego wpłynąć (poza oczywiście przygotowaniem aplikacji co do której nie będzie uwag).

Etap 9 - Obsługa aplikacji

przez cały czas

Opublikowanie aplikacji to dopiero początek drogi. Po przekazaniu jej użytkownikom na pewno pojawią się nowe pomysły i uwagi które warto wdrożyć w życie tak aby przyciągnąć jak najwięcej nowych użytkowników - warto o tym pamiętać.

Podsumowanie

Przy sprawnej komunikacji cały proces tworzenia aplikacji zajmuje około 3-4tygodni dla standardowej aplikacji mobilnej. W przypadku jednak gdy powstają przerwy spowodowane oczekiwaniem na podjęcie decyzji proces może się znacząco wydłużyć.