Wstęp

Koszt aplikacji mobilnej może się wachać od jednego do kilkuset tysięcy PLN - jeśli chcą Państwo dowiedzieć się ile będzie kosztowało stworzenie danej aplikacji niezbędna jest odpowiedź na kilka prostych i bardzo ważnych pytań.

Na jakie platformy ma powstać aplikacja?

Czy aplikacja powinna powstać tylko na iOS, czy także na Android'a, a może także na Windows Phone? Najtańsze jest stworzenie aplikacji dla Windows Phone, najdroższe dla systemu Android (ze względu na mnogość różnych wersji systemu oraz różnorodność urządzeń). Dodatkowo nie jest tak, że koszt stworzenia aplikacji na 3 platformy to cena bazowa x 3. Dużą część kodu aplikacji można uwspólnić co pozwala zredukować koszt stworzenia aplikacji na 3 platformy na przykład to dwukrotności bazowego ceny.

Na jakie urządzenia ma być przeznaczona aplikacja?

Czy chcą Państwo, aby aplikacja mogła działać także na tabletach? Jeśli tak, to aby wycenić projekt musimy wiedzieć w jaki sposób chcą Państwo to rozwiązać, istnieją dwa warianty:
a) tańszy : przeskalowanie wyglądu ze smartphona,
b) droższy : przygotowanie indywidualnego layoutu dla wersji tabletowej

Jakie funkcje ma mieć aplikacja?

To jest jedno z najważniejszych pytań - aby wycenić dla Państwa aplikacje mobilną musimy znać wszystkie funkcje jakie ma posiadać aplikacja mobilna.

Z jakich ekranów będzie składać się aplikacja?

Dobrze jest zastanowić się nad tym z jakich ekranów będzie się składać aplikacja (np. ekran listy produktów, ekran edycji produktu, etc.) pozwala to Klientowi lepiej przemyśleć projekt, a nam taka informacja bardzo ułatwia wycenę (wiadomo, że Klient nie musi być ekspertem od usability, bo ostateczny kształt aplikacji zostanie wypracowany dopiero podczas prac, ale dobrze mieć tutaj jakąś wizję).

Jakie dane aplikacja powinna wymieniać z systemami zewnętrznymi?

Jeśli aplikacja powinna pobierać jakieś dane z zewnętrznym serwisów musimy wiedzieć:

  • jakie są to systemy
  • jakie są możliwości integracji z nimi (tutaj przeważnie potrzebny jest kontakt do osoby technicznej zajmującej się danym serwisem)

Podsumowanie

Jak widać aby prawidłowo wycenić aplikację firma IT musi uzyskać sporą informacji. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to zawsze w naszym interesie, a im więcej informacji przekażemy w zapytaniu ofertowym, tym bardziej dokładne i porównywalne oferty otrzymamy.